Dziś V niedziela Wielkiego Postu. Od tej niedzieli w kościoła zasłania się krzyże, by na powrót odsłonić je w Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. W tym roku nie doświadczymy tego w kościołach.  Ale każdy z nas ma w domu krzyż – większy – mniejszy; wiszący – stojący.

Zróbmy mu w tym czasie specjalne miejsce – można nawet zdjąć go ze ściany. Przysłońmy go kawałkiem materiału (możemy to uczynić np. w czasie wspólnej modlitwy).Niech ta zasłona będzie zachętą do duchowych przygotowań, by w Wielki Piątek w czasie czytania Męki Pańskiej wspólnie, rodzinnie odsłonić go.

 • W powodu pandemii dalej odwołane są w naszej Diecezji Msze św. z udziałem ludu. Codziennie jednak kapłani odprawiają Msze św. w wyznaczonych intencjach, ale bez obecności wiernych.
 • Przypominamy, że Ks. Biskup wszystkim diecezjanom i innym osobom przebywającym na terenie diecezji udziela dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św. niedzielnej.
 • Zachęcamy, aby uczestniczyć w domach w Mszach św. transmitowanych przez telewizję lub radio.

Mamy także możliwość uczestniczenia w tygodniu we Mszy św. o godz. 7.00 i 18.00 z naszego Kościoła. Należy wejść na naszą stronę internetową (www.parafia-rokitnica.pl) i dalej już łatwo znajdziemy przekierowanie do transmisji na żywo.

W niedziele transmitowana będzie Msza św. o godz. 9.45 oraz Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 15.00.

W piątki o godz. 18.30 – Droga Krzyżowa

Bardzo dziękujemy naszym parafianom, którzy przyczynili się do powstania możliwości tej transmisji oraz firmie Visconet za udostępnienie złącza internetowego.

 • W ciągu dnia kościół dalej będzie otwarty do osobistej modlitwy. Codziennie, w dni powszednie, będzie Adoracja Najśw. Sakramentu: od godz. 8.00 do 11.00 oraz od 15.00 do 18.00. Popołudniową adorację rozpoczynamy Koronką do Bożego Miłosierdzia. W niedzielę od 16.00 do 19.00

Bardzo prosimy, by zwracać uwagę na to, by w czasie adoracji nie przebywało w kościele więcej niż 5 osób (oprócz księdza). Kościoły były już kontrolowane.

 • Gorąco zachęcamy do wspólnej modlitwy w domach, w gronie rodziny. Zwłaszcza polecamy modlitwę różańcową i koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Zapraszamy również do codziennego włączenia się do odmawiania różańca z nami, kapłanami – codziennie o godz. 20.30 (można się z nami łączyć przez Internet).

 • Ze względu na stan epidemiczny wszyscy wierni są zachęceni do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez komunię świętą duchową, którą można przyjąć posługując się następującą modlitwą: Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy. Ponieważ teraz nie mogę Cie przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca. Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie. Amen.

Nie będzie zatem udzielana Komunia święta.

Przypominamy również, że czas komunii świętej wielkanocnej, nakazanej trzecim przykazaniem kościelnym, obejmuje w Polsce okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej.

 • Nie będzie przedświątecznych odwiedzin chorych. Chorych również zachęca się do aktu żalu doskonałego i komunii duchowej. Do chorych będziemy chodzić w wypadkach zagrożenia życia.
 • Nie będzie w parafii organizowana spowiedź przedświąteczna. Wierni, którzy o to poproszą będą mogli wyspowiadać się w innym miejscu niż konfesjonał (z uwzględnieniem ogłoszonych obowiązujących norm bezpieczeństwa). Miejscem takiej spowiedzi niech będzie zakrystia, kaplica, salka parafialna bądź inne pomieszczenie (nie konfesjonał). Przy spowiedzi należy zachować większą odległość pomiędzy penitentem a spowiednikiem
 • Przypominamy, że II przykazanie kościelne nie nakłada obowiązku skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w okresie poprzedzającym święta Wielkiej Nocy.

Ze względu na nadzwyczajne i poważne okoliczności można skorzystać z nadzwyczajnej drogi pojednania jaką jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie: mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, gdy tylko będzie to możliwe.

Po ustaniu epidemii będą ogłoszone dodatkowe godziny sakramentu pokuty i wtedy będzie można dopełnić tego warunku.

 • Odwołane pozostają wszystkie spotkania grup parafialnych
 • Nieczynna jest biblioteka parafialna
 • Nieczynny jest Caritas Parafialny
 • W kancelarii parafialnej będzie dyżur w godzinach urzędowania. Prosimy jednak, by załatwiać tylko te sprawy, których nie da się inną drogą (mail, telefon).

Numery telefonów: 32/272 22 23;   32/272 47 16;   32/272 46 44. Wiele spraw można załatwić telefonicznie lub mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) – jak np. intencje Mszy św. Można także tą drogą podawać intencje na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy lub Mszę zbiorową za zmarłych. Prośby o modlitwy można też wrzucać do skrzynki na listy na probostwie lub do skarbonek w kościele.

 • Bardzo dziękujemy za wszystkie słowa życzliwości i modlitwę w naszej intencji. Zapewniamy o modlitwie w Waszej intencji.
 • I jeszcze jedna prośba. Utrzymujemy naszą parafię (kościół i całe zaplecze) tylko z Waszych ofiar. Nie ma w tym czasie kolekt a chociażby rachunki trzeba będzie zapłacić. Bardzo bylibyśmy wdzięczni za ofiary składane na rzecz naszej parafii czy to przez konto czy też do skarbonek w kościele. Wpłacając na konto można w punkcie: „tytułem” wpisać: „darowizna na cele kultu religijnego” – można będzie wtedy tę kwotę odliczyć jako ulgę w przyszłym roku przy rozliczaniu podatkowym.

Za wszystkie złożone już ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

 • W najbliższych dniach przygotujemy folder z wytycznymi dotyczącymi czasu przedświątecznego i Triduum Paschalnego. Będzie umieszczony na stronie internetowej oraz w formie gazetki wyłożony w kościele – Prosimy także, by te informacje przekazywać osobom, które nie mają Internetu i nie powinny wychodzić z domu. Można zadzwonić bądź przekazać gazetkę.

 

        Z pasterskim błogosławieństwem i pamięcią w modlitwie

              Wasi duszpasterze

              Wasi duszpasterze